ŠKODA AUTO нагадує про правильну позу водія

5. července 2021

Що таке «піднирювання», навіщо в машині ставити кулак над головою і як правильно сидіти за кермом? ŠKODA AUTO дає поради про те, як необхідно розміщуватися водієві, щоб це було не тільки зручно, але й безпечно.

Більшість водіїв думають, що правильно розміщуються за кермом автомобіля, але це не зовсім так. «Зручно - не завжди дорівнює безпечно. Ви повинні мати можливість дотягнутися до всіх органів управління, особливо рульового колеса і педалей, без необхідності розтягуватися або робити неприродні рухи», - каже Роберт Щястни, член дослідницької групи з безпеки дорожнього руху ŠKODA AUTO.

Важливо сидіти якомога вертикальніше. «Іноді можна почути про правильний нахил спинки - але це означає нахил по відношенню до сидіння, а не до підлоги», - пояснює Щястни перший важливий принцип.

Ані близько, ані далеко
Є кілька причин, чому водієві не слід «лежати». Крім гарного огляду і вищезгаданого контролю над автомобілем, ремінь безпеки не може утримати водія на місці, якщо між його тілом і ременем є зазор - тіло має тенденцію прослизати під ним. «Є навіть технічний термін для цього -«піднирювання» - коли тіло прослизає вперед під ременем безпеки, який потім чіпляється за шию, що призводить до удушення», - додає експерт.

Правильний спосіб пристебнути ремінь безпеки, щоб запобігти «піднирюванню» - ремінь лежить на плечі і перетинає таз, а не живіт, при цьому водій сидить прямо.

Ще одне правило стосується поздовжнього регулювання сидіння: ноги ніколи не повинні бути повністю випростані, навіть якщо вдавити педаль «в підлогу». Вони завжди мають залишатися хоча б злегка зігнутими, інакше кістки в суглобах в разі аварії складуться, як телескопічна парасолька. Те ж саме можна сказати стосовно положення рук.

Правильна позиція рук на кермі - «9 і 3». Цей хват дозволяє виконувати широкий діапазон маневрів, а конструкція сучасного рульового колеса спрощує цю задачу завдяки своїй формі - заглиблення і розширення в потрібних місцях підтримують руки в оптимальній позиції. Це також важливо в разі спрацювання подушки безпеки: подушка не б'є по руках, а виштовхує їх у вільний простір з боків.

Не менш важливою є відстань від грудей до рульового колеса, а отже, і до подушки безпеки. У разі спрацювання подушка повинна торкнутися тіла в той самий момент, коли вона максимально розкрилася, але ще не почала здуватися.

Роберт Щястни пропонує рецепт ідеальної відстані між сидінням і рульовим колесом: зручно розташувавши спину і обидві лопатки на спинці сидіння, тримайте витягнуту руку перед собою - зап'ясток має лежати на верхній частині керма. Коли ви тримаєте кермо в положенні «9 і 3», ваші руки зігнуті в ліктях. «У той же час ви повинні пам'ятати, що ноги теж повинні бути досить зігнутими, і це завжди компроміс, оскільки пропорції тіла і кінцівок у всіх різні», - додає Щястни.

Принаймні до вух
Також важливі налаштування підголівника. «Якщо розмір підголівника та зріст людини дозволяють, ідеально, щоб верхня частина підголівника була на висоті голови. Якщо водій дуже високий, підголівник може бути трохи нижче, але верх підголівника ніколи не повинен бути нижче верхньої межі вуха», - радить експерт з безпеки.

Останнім аспектом регулювання сидіння є висота - між вашою головою і стелею автомобіля повинен поміститися стиснутий кулак. Це необхідно для того, щоб звести до мінімуму ймовірність пошкодження верхньої частини хребта при перевороті автомобіля.